Holter ciśnieniowy to potoczna nazwa ambulatoryjnego monitorowania ciśnienia krwi (ABPM).
Na czym polega badanie?
Holter ciśnieniowy polega na automatycznym mierzeniu ciśnienia tętniczego w ciągu 24 godzin – wyniki pomiaru ciśnienia rejestrowane są w badaniu automatycznie co kilkanaście minut, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko błędu pomiarowego.
Mierzenie ciśnienia tętniczego w gabinecie lekarskim wiąże się z ryzykiem błędu pomiarowego – po pierwsze: pojedynczy pomiar ciśnienia tętniczego nie daje pełnego obrazu wahań ciśnienia w ciągu doby, po drugie: ze względu na tzw. syndrom białego fartucha (czyli reakcję stresową pacjenta w gabinecie lekarskim) – wyniki pomiarów gabinetowych mogą nie odzwierciedlać faktycznej wartości ciśnienia tętniczego.
W celu pogłębionej diagnozy i szczegółowej kontroli nadciśnienia tętniczego zaleca się przeprowadzenie całodobowego monitorowania ciśnienia krwi (inne nazwy badania: holter RR, holter ciśnieniowy).
W czasie noszenia holtera pacjent powinien prowadzić typowy dla siebie tryb życia. Badanie jest bezbolesne (pod warunkiem, że mankiet jest założony prawidłowo i w czasie jego pompowania nie uciska nadmiernie ramienia); jednak może być nieco krępujące, bo pompowania mankietu powietrzem – tak jak podczas klasycznego pomiaru ciśnienia – trudno nie usłyszeć i nie zauważyć.
Czym jest holter ciśnieniowy?
Holter ciśnieniowy to kardiologiczne badanie diagnostyczne, które wykonuje się za pomocą przyrządu do całodobowego monitorowania ciśnienia – pomiar wykonywany jest (i zapisywany w pamięci urządzenia) co ok. 15 minut, w nocy częstotliwość pomiarów jest zazwyczaj nieco mniejsza (pomiar ciśnienia co ok. 30 minut). Odczyt wyników pomiaru ciśnienia oraz interpretacja wyników holtera ciśnieniowego możliwy jest dopiero w czasie wizyty kontrolnej po wykonaniu badania.
Holter ciśnieniowy – przebieg badania
Całodobowa rejestracja ciśnienia tętniczego to badanie nieinwazyjne – jego przebieg przypomina monitorowanie EKG metodą Holtera . Aparat umożliwiający 24-godzinne monitorowanie poziomu ciśnienia zakładany jest zazwyczaj w godzinach porannych. Urządzenie do pomiaru ciśnienia połączone jest z mankietem, który nakładany jest na rękę (w momencie pomiaru ciśnienia mankiet napełniany jest powietrzem (działa tak jak zwykły ciśnieniomierz).
Holter ciśnieniowy – jak przygotować się do badania?
Celem badania jest pomiar ciśnienia w codziennych warunkach życia każdej badanej osoby, więc holter ciśnieniowy należy wykonywać w trakcie normalnej aktywności. Zaleceniem jest luźny ubiór, w szczególności rękaw, który nie będzie ograniczał napełniania mankietu powietrzem. W czasie trwania badania nie można brać kąpieli ani prysznica, ponieważ urządzenia nie należy zdejmować przez 24 godziny. Należy umyć się tak, by nie zmoczyć aparatu i nie przesunąć prawidłowo założonego mankietu.
W czasie noszenia holtera pacjent przyjmuje stosowane na stałe leki; w tym leki obniżające ciśnienie tętnicze, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
Holter ciśnieniowy – wskazania
- kontrola ciśnienia tętniczego
- występowanie lub podejrzenie nadciśnienia tętniczego
- ocena skuteczności leczenia nadciśnienia tętniczego
- wyeliminowanie zjawiska syndromu białego fartucha
- wykrycie nagłych zmian i wahań dobowych ciśnienia tętniczego
- nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie